Большой удмуртский диктант — 2026
11-тӥ оштолэзе Шаркан ёросысь лыдӟетъюртын юбилейной, 15-тӥ Бадӟым удмурт диктант ортчиз. Туэ акциез Россилэн Азьмуртэныз Владимир Путинэн ялэм россиысь калыкъёслэн огазеяськон арзылы сӥземын.
Текстлэн авторез – Наталья Михайлова, журналист, егит азьветлӥсь, Вань удмуртъёслэн «Удмурт Кенеш» улосвылкуспо мер огазеяськонзылэн ёзчиез. Диктантэз лыдӟиз библиотекаысь методист, УдГУ-ысь филология факультетысь 4-тӥ курсын дышетскись Елена Ефимова.
Библиотекае лыктӥзы соос, кин удмурт культураез зэмос дунъя, ас калыкезлэсь историзэ сӥлы каре но анай кылзэ уте. Диктантэ пыриськисьёс эшшо огпол юнматӥзы: кыл улэп, сое утьыны дась адямиос вань дыръя.
Тау, тӥ милемын ӵош шуыса!
_______________________
11 апреля в районной библиотеке состоялся юбилейный, 15-й Большой удмуртский диктант. В этом году акцию приурочили к объявленному Президентом России Владимиром Путиным Году единства народов России.
Автор текста — Наталья Михайлова, журналист, общественный деятель, член Всеудмуртской ассоциации «Удмурт Кенеш». Диктант читала методист библиотеки, студентка 4 курса филологического факультета УдГУ Елена Ефимова.
В библиотеку пришли те, кто по-настоящему ценит удмуртскую культуру, чтит историю своего народа и бережно относится к родному языку. Участники диктанта ещё раз подтвердили: язык жив, пока есть люди, готовые его беречь.
Спасибо, что вы с нами!
#БадӟымУдмуртДиктант #БУД2026 #БольшойУдмуртскийДиктант #МиннацУР #ШарканскаяРайоннаяБиблиотека